myAfrica BETA

People

User Guidelines | Account/Register | Get Help

myAfrica is an open resource. Most profiles, such as this one, are editable by logged in users. You may block editing access to a profile of yourself that you create if you wish.

Aïchatou Mindaoudou Souleymane
Aïchatou Mindaoudou Souleymane

Niger

Aïchatou Mindaoudou Souleymane is a Nigerien politician. She is currently serving as the Minister of Foreign Affairs and has been in that position since 1999, with an interruption from 2000 to 2001.


More by user: miba
Created: 17th Jun 2008
Modified: 17th Jun 2008
Professional Information
Working primarily in:
Niger

Description of Work:
In the first government of Prime Minister Hama Amadou, named on February 25, 1995, Mindaoudou was Minister of Social Development, Population and the Promotion of Women.

This government was ousted in a military coup on January 27, 1996. After another coup in April 1999, Mindaoudou was named Minister of Foreign Affairs and African Integration on April 16, 1999 under the transitional military regime of Daouda Malam Wanké.

Although she was not included in the new civilian government named on January 5, 2000, she became Minister of Foreign Affairs, Cooperation and African Integration in the next government, which was named on September 17, 2001.

She has remained Foreign Minister since then. She remained in the government of Prime Minister Seyni Oumarou, appointed in June 2007, despite President Tandja Mamadou's decision that ministers who had served in the government for over five years should be excluded from the government on this occasion.

Mindaoudou was made an exception because it was considered important to maintain continuity in the conduct of foreign affairs
Biographical Information
Aïchatou Mindaoudou Souleymane
(At a Glance)
Gender: female
Interests: Art, Politique, Economie, Sport
Place of Origin: Niger



Read comments. Write your own.

People :  Aïchatou Mindaoudou Souleymane

Aïchatou Mindaoudou Souleymane is a Nigerien politician. She is currently serving as the Minister of Foreign Affairs and has been in that position since 1999,...

Please help contribute to the increased value of this community resource by reviewing this profile and the person profiled. Do not hesitate to be the first to write a review.