myAfrica BETA

People

User Guidelines | Account/Register | Get Help

myAfrica is an open resource. Most profiles, such as this one, are editable by logged in users. You may block editing access to a profile of yourself that you create if you wish.

Susan Shabangu
Susan Shabangu

South Africa

Minister of Mining


More by user: aismail
Created: 14th May 2009
Modified: 14th May 2009
Edit | Report as Abusive |
Professional Information
Professional Areas:
Government, Mining
Employer:
Government of South Africa
Position:
Minister of Mining
Working primarily in:
South Africa

Biographical Information
Susan Shabangu
(At a Glance)
Date of Birth: Feb/28/1956
Gender: female
Place of Origin: South Africa

Current Positions

    * Deputy Minister of Mining of the Republic of South Africa since May 2009.
    * Member of the African National Congress (ANC) National Working Committee since December 2007.
    * Member of National Executive Council (NEC) of African National Congress (ANC).

Academic Qualifications

    * Attended Madibane High School in Soweto (1977).

Career/Positions/Memberships/Other Activities

    * Became involved in political career since 1980.
    * Assistant Secretary, Federation of South African Women (FEDSAW), Federation of Transvaal (1980).
    * Active member of the Anti-Republic Campaign Committee (1981).
    * Involved in the formation of the Release Mandela Campaign Committee (1982).
    * Organiser/Administrator for the Amalgamated Black Worker's Project (1984 - 1985).
    * Representative of the Transport and General Worker's Union (T and GWU) at the Industrial Council.
    * National Women's Co-ordinator for the Transport and General Workers Union (T and GWU).
    * Member of the Congress of South African Trade Unions (COSATU) National Women's Sub-Committee working with women's issues and representing the T and GWU on National level.
    * Involved in the voter education programme (COSATU National Election Task Team) aimed at workers during the election campaign.
    * Served in the ANC National Election Steering Committee.
    * Elected at a COSATU Special Congress as a regional candidate to the National Assembly (1994).
    * Advisor to the September Commission assigned to look at future of the unions during transitional stage and later Member of Parliament.
    * Has actively participated in committees such as Labour, Transport and Trade and Industry since 1994.
    * Served in the ANC East Rand PCO Management Committee (1995 - 1996).
    * Deputy Minister of Minerals and Energy of the Republic of South Afrrica (April 1996 - April 2004).
    * Vice-Chairperson of the National Labour and Development Institute.
    * National Treasurer of SANCO
    * Deputy Minister for Safety and Security of the Republic of South Africa from April 2004 - 10 May 2009..

Source: Deputy Ministry for Safety and Security




More People

United States, Mali, Foreign Service/Diplomacy
South Africa, United States, Sport
Nigeria, Government
South Africa, Soccer
Nigeria, Government